Audinių katalogas

PAVADINIMAS

APIBRĖŽIMAS

Aksomas

Tai sunkokas audinys, pasišiaušusiu (ne ilgesniu nei 3 mm), tačiau švelniu pūkeliu. Neatsiejama aksomo savybė – subtilus blizgesys. Nors medžiaga dažniausiai vienspalvė, pagavusi šviesos spindulius ji subtiliai sužvilga. Tai – vienas iš prabangiųjų audinių. Iš aksomo gaminami prašmatnūs švarkai, vakarinės suknios, sijonai.

Atlasas

Labai populiarus blizgus audinys, audžiamas iš šilko, vilnonių ar medvilninių verpalų. Švelni medžiaga dažniausiai naudojama prašmatnių drabužių, pirštinių siuvimui, apmušalų, juostelių gamybai.

Aukso ir sidabro lamė

Labai švelnus ir blizgus audinys, gaminamas iš šilko arba medvilnės. Ataudai taip pat dažniausiai aptraukti tikru arba dirbtiniu šilku.

Batistas

Medvilninis, lininis arba vilnonis audinys. Nors batistas – labai tankiai austa medžiaga, pagrindinės jos savybės – neįtikėtinas lengvumas bei švelnumas, tad medžiaga naudojama prabangaus apatinio trikotažo, vaikiškų drabužių, lengvų vasarinių suknučių bei palaidinių gamybai. Batistas gali būti margintas įvairiausiais raštais ir spalvomis.

Brokatas

Tai sunki, prabangiai blizgi, šilko medžiagų šeimai priklausanti medžiaga. Brokatas audžiamas žakardiniu, stambių raštų audimo būdu. Dažniausiai brokatas vienspalvis, puoštas aukso ar sidabro raštais. Ši prabanga alsuojanti medžiaga dažniausiai naudojama moteriškiems drabužiams, lovatiesėms ar užuolaidoms.

Buklė

Nelygus, puoštas mazgeliais, vienspalvis ar daugiaspalvis minkštas audinys. Audžiamas iš buklė bei kilpotais vadinamų siūlų. Šią medžiagą naudoja Chanel mados namai, ji puikiai tinka karjerą pradedančioms siuvėjoms, mat nelygios tekstūros audinys maskuoja siūles ir dygsnius. Svarbu žinoti, jog iš buklė audinio pagamintų drabužių nevalia skalbti namuose. Šią medžiagą galima valyti tik cheminiu būdu. 

Damastas

Audinys, pavadintas pagal Sirijos sostinę Damaską, kuriame ir buvo pradėtas gaminti. Tai tankus šilko, medvilnės, poliesterio ar kitų medžiagų, žakardo technika austas audinys. Medžiagą lengva puošti raštais, piešiniais, siūlai yra imlūs spalvoms.

Drobė

Minkštas medvilninis ar lininis audinys. Drobė gali būti balinta ir nebalinta. Pirmoji yra storesnė ir naudojama paklodžių, staltiesių, užuolaidų gamybai. Nebalinta drobė yra plonesnė, lengvai praleidžia orą, tad yra plačiai naudojama vasarinių drabužių gamybai. Drobę galima dažyti, marginti raštais. Jos pluoštas natūralus, tad tinka alergiškiems žmonėms.

Džinsas

Sunkus, medvilninis baltos, tamsiai, šviesiai mėlynos, smėlio ar juodos spalvos audinys. Džinsas išpopuliarėjo XIX a. viduryje, kuomet Levis Straussas San Franciske įkūrė kelnių siuvimo įmonę. Ilgus metus iš šios patvarios ir elastingos medžiagos buvo siuvamos sportinės kelnės, tačiau šiandien iš džinso gaminama viskas: šortai, sijonai, švarkai, palaidinės. Anksčiau džinsiniai drabužiai buvo siejami su jaunimo mada, tačiau šiais laikais jais puošiasi įvairių amžiaus grupių ir socialinio statuso žmonės.

Džersis

Specialios priežiūros nereikalaujantis trikotažo audinys. Ši medžiaga nėra prabangi, tačiau pamėgta moteriškus drabužius kuriančių dizainerių, mat puikiai apgaubia figūrą ir išryškina moteriškas linijas.

Gazas

Beveik permatomas arba tinklinis šilkinis, medvilninis ar lininis audinys. Iš gazo siuvamos lengvos palaidinės bei suknutės, dėl retos tekstūros jis plačiai naudojamas siuvinėjant.  

Gobelenas

Tai storas, vilnonis, minkštas audinys. Kaip ir aksomas, jis yra padengtas blizgiais pūkeliais. Gobelenas dažniausiai marginamas įvairių stambumų ir spalvų raštais. Plačiai naudojamas prabangių baldų, moteriškų bei vyriškų kostiumų, rankinių gamybai.  

Kasha

Lengvas ir plonas audinys, naudojamas vilnos ir kašmyro moteriškiems bei vyriškiems kostiumėliams.  

Kašmyras

Prabangus labai lengvas, minkštas ir švelnus audinys, pagamintas iš specialios veislės Kašmyro ožkų vilnos. Kašmyras gali būti spalvotas ir vienspalvis, jis plačiai naudojamas suknelių, palaidinių bei šalių gamybai. Šis vilnonis audinys laikomas prabangiu, nes yra labai plonas, tačiau puikiai sušildo žiemą ir „nekanda“ odos. Turėti kašmyro megztinį ar šalį spintoje – kiekvienos moters svajonė.

Krepas

Tai šilkinių, grublėtų audinių grupė.

Linas

Neįmantrus, tačiau tvirtas, lengvai praleidžiantis orą natūralus audinys. Pamėgtas natūralias medžiagas vertinančių ir etno kultūros pagrindais kuriančių dizainerių, linas plačiai naudojamas palaidinių, švarkelių, kelnių, sijonų gamybai.

Liustrinas

Plonas, blizgus vilnos ar pusvilnės audinys, naudojamas moteriškų drabužių, skrybėlių, vėliavų gamyboje.  

Muaras

Dar vienas šilko šeimos audinys, gaminamas iš įvairiaspalvių verpalų.  

Muslinas

Plonytis ir minkštas audinys, plačiai naudojamas vėjyje plazdenančių suknelių, palaidinukių bei teatrinių, koncertinių kostiumų, vestuvinių suknelių gamybai.

Nėriniai

Nertas ar pintas puošnus, retas tinklinis nėrinys. Seniau rankų darbo nėriniais būdavo gausiai puošiami viršutiniai ir apatiniai drabužiai, patalynė, nosinės, rankšluosčiai. Šiuolaikiniai nėriniai dažniausiai neriami ar pinami mašinomis.  

„Liberty“ šilkas

Plonytis atlasinis prabangus audinys, kurio pavadinimas kilo iš garsios Londono audinių parduotuvės „liberty's“

Laikra

Lengvutis, beveik permatomas tamprus audinys, puikiai praleidžiantis orą ir lengvai skalbiamas. Kai laikrą pavyko sujungti su elastanu,, tapo puikia medžiaga maudymosi kostiumėliams.

Organdis

Labai plonas, peršviečiamas batistas, iš kurio siuvamos prabangios vakarinės suknelės ar palaidinės.

Otomanas

Ripsą primenantis vilnonis, šilkinis ar medvilninis audinys su plačiais skersiniais ranteliais.

Panaksomas

Šilkinis prigludusiais siūleliais aksomas, pasižymintis subtiliu blizgesiu, iš kurio siuvamos prašmatnios suknelės.

Plisė

Plonas puošnus audinys smulkiomis klostelėmis, kurios padaromos presuojant ar audžiant, naudojamas sijonų, suknelių, šalikėlių siuvimui.

Pliušas

Panašus į aksomą, bet su ilgesniais ir retesniais plaukeliais. Iš jo siuvami vaikiški drabužiai, žaislai, drabužių apvadai, aksesuarai.

Ponžė

Tam tikros kiniškų drugelių rūšies verpalų plonytis natūralus šilkas, begalinio komforto ir grožio derinys.

Ripsas

Ripsu vadinami įvairiausių rūšių ploni audiniai su išilginėmis, skersinėmis ar įstrižomis linijomis. Dvelkia elegancija ir prabanga.  

Satinas

blizgus šilkinis, medvilninis ar vilnonis audinys, pasižymi minkštu matiniu santūrumu. Iš medvilninio satino siuvamos suknelės, chalatai ,o iš vilnonio – nepretenzingai elegantiški viršutiniai drabužiai.

Šantungas

Iš laukinių šilkverpių verpalų išaustas matinis rupaus, gruoblėto paviršiaus audinys.  

Šenilinis audinys

Labai minkštas, putlus audinys, išaudžiamas su specialiais šeniliniais siūlais; dvipusis šenilinis audinys vartojamas rankšluosčiams, chalatams, šalikams, skaroms siūti.

Šifonas

plonytis, lengvas it rūkas, subtiliai perregimas šilkas, iš kurio siuvami puošnūs vakariniai drabužiai, skaros, šaliai.

Tafta

Natūralaus ar dirbtinio šilko audinys, subtiliai blizgantis ir šlamantis, sunkus ir standus. Iš jo siuvami proginiai drabužiai, draperijos.  

Tiulis

Plonytis lengvas tinklinis audinys su šešiakampėmis akutėmis. Iš jo siuvamos šokėjų suknelės, užuolaidos, draperijos, šydai.

Vualis

šilkinis ar medvilninis drobino pynimo, prašmatnus plonytis audinys, naudojamas šydų, papuošimų gamybai.  

Zefyras

Lengvutis, plonas ir švelnus lyg vasaros vėjelis medvilnės audinys, kuriam būdingas subtilus blizgesys; iš jo siuvamos vasarinės suknelės ir palaidinukės.

Žakardas

Margaraštis įvairiaspalvis audinys, pavadintas prancūzų išradėjo Josepho Marie Jacquardo vardu, sukūrusio šiam audiniui skirtas audimo stakles.