Audinių priežiūros ženklinimas

ŽENKLAS

REIKŠMĖ IR APRAŠYMAS

Skalbimas

Skalbimo procesą, priklausomai nuo konkretaus gaminio, gali sudaryti šie etapai:
 • pamerkimas, mirkymas, skalbimas (įprastai tai yra vandens pašildymas ir mechaninis apdorojimas naudojant skalbimo priemones) ir skalavimas;
 • vandens pašalinimas, t.y. gręžimas centrifūgoje ar gręžimas (rankiniu būdu).
 • Skalbimas gali būti atliekamas rankomis ar skalbimo mašina.
 • Skalbimo sąlygų simbolis - vonelė.
  Lyginimas bei garinimas  Lyginimo sąlygų simbolis – lygintuvas.
 

Balinimas

 • Tai veiksmas, atliekamas naudojant specialias balinimo priemones su chloru ar be jo, prieš skalbimą, skalbimo metu ar po skalbimo.
 • Balinimo tikslas – pašalinti nešvarumus, dėmes ir/arba suteikti gaminiui baltumą.
 • Balinimo sąlygų simbolis – trikampis.
 

Profesionali priežiūra

 • Profesionalus sausas ir drėgnas valymas, išskyrus skalbimą skalbykloje.
 • Valymo sąlygų simbolis – apskritimas.
 

Džiovinimas

 • Tai veiksmas, atliekamas po skalbimo, kurio dėka pašalinamas vanduo (ar drėgmė) iš tekstilės gaminių.
 • Džiovinimo sąlygų simbolis – kvadratas.
 

Mechaninis džiovinimas po skalbimo.

 • Tai veiksmas, atliekamas po tekstilės gaminių skalbimo, besisukančiame būgne, kuriame karšto oro dėka iš gaminių pašalinamas vanduo.
 • Mechaninio džiovinimo simbolis – kvadratas, kurio viduje nupieštas apskritimas.
 

PAPILDOMI PRIEŽIŪROS SIMBOLIAI

ŽENKLAS

REIKŠMĖ IR APRAŠYMAS

 

Draudimas

Bet kuris perbrauktas simbolis reiškia, kad šis veiksmas yra draudžiamas.
 

Atsargus veiksmas

Horizontalus brūkšnys po pagrindiniu simboliu reiškia, kad tas veiksmas turi būti atliekamas atsargiau.
 

Labai atsargus veiksmas

Du horizontalūs brūkšniai po pagrindiniu simboliu reiškia, kad veiksmas turi būti atliekamas itin atsargiai.
   

TEMPERATŪRA

           

LABAI KARŠTA

LABAI KARŠTA

KARŠTA

KARŠTA

ŠILTA

VĖSI

95°C

70°C

60°C

50°C

40°C

20°C-30°C

   

DAŽNIAUSIAI DĖVIMŲ AUDINIŲ PRIEŽIŪRA

AUDINYS

APRAŠYMAS

Medvilnė

PRIEŽIŪRA: Medvilnė lengvai skalbiama, lengvai pašalinami nešvarumai ir dėmės. Šis pluoštas atsparus aukštai lyginimo temperatūrai. Medvilninius gaminius patariama skalbti iki 60° temperatūroje, o lyginti žemesnėje kaip 150° C. Kadangi medvilninis pluoštas pakankamai atsparus temperatūrai, tai pasirenkant skalbimo ar lyginimo temperatūrą reikėtų atsižvelgti į kitus pluoštus esančius audinyje.

Linas

PRIEŽIŪRA: Linas greitai džiūsta. Iš visų tekstilės pluoštų jis labiausiai atsparus temperatūrai. Lyginant su garais ar lyginant drėgną gaminį aukštoje temperatūroje (3 taškeliai) lininis audinys tampa glotnus. Skalbiant lininius gaminius reikia vengti stipraus trynimo, o skalbiant skalbimo mašina – nenaudoti intensyvaus skalbimo rėžimo. Jei neleisite lininiams gaminiams visiškai išdžiūti, nuo drėgmės gali atsirasti dėmės.

Vilna

PRIEŽIŪRA: Vilnonius audinius dažniausiai patariama valyti cheminiu būdu, o ne skalbti. Bet kuriuo atveju vadovaukitės priežiūros etikete, kurioje nurodyta kaip skalbti gaminį.
 • Vilną galima skalbti tik žemoje temperatūroje.
 • Vilnonius gaminius reikėtų skalbti atsargiai, vengti stipraus trynimo. Nepatariama mirkyti ar ilgai laikyti vandenyje.
 • Negalima gaminio gręžti ar džiovinti pakabinus. Išskalbtą gaminį patariama susukti į rankšluostį ir tokiu būdu nusausinti. Džiovinti horizontaliai, nes drėgnos vilnos svoris gali būti iki trijų kartų didesnis ir dėl to gaminys gali prarasti formą.
 • Vilnonių gaminių negalima džiovinti saulėje, kadangi audinys gali išblukti ir pagelsti.

Kašmyras

PRIEŽIŪRA: Priežiūros reikalavimai tokie patys kaip ir kitų vilnonių gaminių, tačiau patariama elgtis dar švelniau ir atsargiau.

Angoros vilna

PRIEŽŪRA: Priežiūros reikalavimai tokie patys kaip ir kitų vilnonių gaminių, tačiau patariama elgtis dar švelniau ir atsargiau.

Šilkas

PRIEŽIŪRA: Dažnai audinio priežiūra priklauso ne nuo šilko pluošto, bet nuo jo spalvos ir apdirbimui naudojamų medžiagų. Kai kuriems šilkiniams audiniams rekomenduojamas tik sausas cheminis valymas, nes jų apdailai naudojamos medžiagos tirpsta vandenyje. Skalbiant šilkinius gaminius būtina vadovautis priežiūros etiketėse nurodytais patarimais. Negalima gaminių mirkyti, patariama skalbti rankomis naudojant specialias skalbimo priemones. Negalima gręžti – išskalbtą gaminį patariama susukti į rankšluostį ir tokiu būdu nusausinti. Džiovinti pakabinus vėsioje patalpoje. Jei reikia lyginti, tai patariama daryti iš blogosios pusės ir naudoti žemą lyginimo temperatūrą. Aukšta temperatūra kenkia gamino spalvai, o taip pat galite jį sudeginti. Šilkinius gaminius draudžiama balinti.

Viskozė

PRIEŽIŪRA: Vandenyje viskozės pluoštas padidėja net keturis kartus daugiau nei medvilnė. Taip pat pluoštas turi savybę tįsti. Gaminius iš viskozės patariama chemiškai valyti, nes skalbiant pluoštas silpnėja. Jei skalbiate skalbimo mašinoje, rinkitės atsargią skalbimo programą. Jei skalbiate rankomis, viskozės gaminio ilgai nemirkykite, taip pat negręžkite – tik „nuspauskite” vandenį. Kadangi gaminiai iš viskozės yra glamžūs, tai po džiovinimo juos būtina išlyginti, kad gaminys atgautų pradinę išvaizdą.

Poliamidas

PRIEŽIŪRA: Gaminius, kuriuose yra poliamido patariama skalbti 40° C temperatūroje. Negalima naudoti baliklių. Negalima skalbti karštame vandenyje naudojant chemines priemones, nes poliamido pluoštas susitrauks. Patariama lyginti nuo 110° C iki 130° C įkaitintu lygintuvu ir tai daryti reikia greitai ir atsargiai, nes audinys gali pradėti blizgėti. Rekomenduojama naudoti antistatines priemones.

Poliesteris

PRIEŽIŪRA: Galima skalbti rankomis ar skalbimo mašina 40°C temperatūroje. Venkite stipraus gręžimo. Skalavimui naudokite specialias priemones. Gaminius džiovinkite pakabintus. Lyginkite žemoje temperatūroje.

Poliakrilas, Akrilanas

PRIEŽIŪRA: Priežiūra priklauso nuo to, su kokiais pluoštais akrilas yra maišomas. Visada vadovaukitės priežiūros etiketėse nurodytais patarimais. Rekomenduojama lyginti iki 150° C temperatūroje.

Elastanas

PRIEŽIŪRA: Veikiamas prakaito elastanas praranda savo elastingumą, todėl stipriai purvinų drabužių nepatariama ilgai laikyti neskalbtų. Prakaitas, jūros vanduo, chloras ir saulės spinduliai neigiamai veikia elastaną – jis pradeda irti. Skalbimo temperatūra priklauso nuo pluošto rūšies. Lyginimo temperatūra turi būti žema, nes elastanas nėra atsparus karščiui. Džiovinant gaminius su elastanu reikia vengti tiesioginių saulės spindulių.